Ahoj Baška!

Autor: Ivana Rebrová | 28.3.2016 o 17:17 | Karma článku: 4,63 | Prečítané:  1121x

Nie nezdravím žiadnu kamarátku Barboru, ktorej familiárne hovorím Baška. Zdravím miesto na zemi, kde som strávila Veľkú noc. O rok neseďte doma, ale cestujte. Predstavím vám miesto odkiaľ sa vám nebude chcieť ísť domov. 

Povery o tom, že k moru sa chodí len raz do roka a to cez leto sú síce pravdivé, ale treba ich zmeniť. V lete sa len vyvaľujeme na pláži a nič sa nám nechce. Tí odvážni, ktorí sa neboja úpalu chodia po pamiatkach, no ja som v tomto období tiež typ, čo rád leží na pláži a chytá bronz. 

Tento rok som išla k moru netradične skoro. Veľkú noc som trávila s rodinou a chorvátskymi priateľmi v ich dome. Na ostrove Krk v prímorskom mestečku Baška. Nádherné miesto. Ráno sme chodievali behávať, potom sme trávili čas na káve v kaviarni Mala Riva. V obci už vrcholia prípravy na letnú sezónu. Všetko sa tu renovuje, maľuje a skrášľuje. Káva na čerstvom morskom vzduchu chutí oveľa lepšie. V ceste domov som si v pekárni kúpila najlepšiu delikatesu, ktorú tu majú. Burek. Slané pečivo z lístkového cesta so syrom. Sýti z neho budete až do večera, ale tá chuť je neuveriteľná. Netradičným zážitkom pre mňa bolo zbieranie špargle. Nie takej tej, čo poznáme z obchodu. Veľká, zelená a vraj zdravá zelenina. Divoká špargľa rastie voľne v prírode, je oveľa menšia ako tá, ktorú poznáme z obchodov, ale za to niekoľko násobne zdravšia. Pre mňa bol úspech, keď som našla 10 šparglí dokopy. Myslím, že to bolo ťažšie ako hľadať v lese hríby. Pripravili sme si ich na večeru s miešanými vajíčkami. Divoká špargľa by sa mala jesť aspoň raz do roka. Vyplavuje z tela všetky škodlivé látky, ktoré v sebe po celý rok nazbierame. 

Na Baške som už asi piaty krát. No vždy som tu bola na letnej dovolenke a príliš som to tu nepreskúmala. Mojím cieľom bol vždy ostrov ležiaci oproti hlavnej pláži Prvič. Má takú magickú energiu. Vždy som ho chcela vidieť v celej jeho kráse. Naplánovali sme si teda turistiku na kraj Bašky. Všade samé kamene a múry postavené z kameňov, ktoré držia zrejme len na pekné slovo. Odvšadiaľ sa ozýva bekotanie oviec. Nad hlavami nám krúžili orlosupy. Veľmi vzácny a ohrozený vtáčí druh. Chvíľu sme sa zastavili a vychutnávali sme si ako more udiera do útesov. Bolo to prenádherné.

Na druhý deň vyšlo slnko. Bolo síce len 16 stupňov, ale slnko malo neuveriteľnú silu. Opaľovali sme sa na pláži. Odhodlala som sa ísť do mora, ale len po stehná. Aj tak mi zamŕzali myšlienky v hlave. More bolo na kúpanie skutočne studené. 

Veľká noc po chorvátsky má úplné iný význam ako tá naša slovenská. V pondelok nikto nelieta s korbáčom a nepolieva ženy vodou. Tu sa v nedeľu na obed stretnú priatelia a jedia spoločný obed. Urobí sa obed v peke (nádoba na varenie), ktorý sa varí na grile. Teľacie, jahňacie a bravčové mäso spolu so zeleninou a šalátom. Všetky chute dokonale prepojené. Nejeden labužník by sa ešte týždeň zalizoval. Dokonca si pani domáca pre hostí pripravila i sladký koláč. Hneď niekoľko druhov a k tomu káva. Odchádzali sme s plnými bruchami a nevládali sme ani dýchať. 

Jarné Chorvátsko jednoznačne stojí za návštevu. Je tu neuveriteľne nádherne. Žiadny turistiky, hluk len vy a krásy prírody. O rok sa vykašlite na slovenské tradície :-) tie chorvátske sú oveľa ľudskejšie a hlavne sa dobre najete :-) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?